Joga sensoga. Co to za „stwór”?
Na jogę patrzę oczami terapeuty sensorycznego. Chcę, żeby cały cykl zajęć opierał się na stymulacji zmysłów sensorycznych (układ dotykowy, układ przedsionkowy, propriocepcja-czucie własnego ciała i ruchu, słuch, wzrok, węch).
Zajęcia mają typowy charakter jogi, czyli bazują na opowieści/historyjce, w której wykonujemy konkretne asany. Aktywujemy tutaj wyobraźnię i kreatywność dzieci, które nie mają końca. Pamiętajmy o tym, że asany są świetnym źródłem stymulacji przedsionkowo-proprioceptywnej. Stymulują nie tylko układ przedsionkowy, ale również rozwijają koordynację i równowagę.
Asany będą rozwijać świadomość i schemat ciała, dlatego polecam zajęcia jogi wszystkim dzieciom z zaburzeniami sensorycznymi. Jak czytamy w książce Mari Borkowskiej i Kingi Wagh „Integracja sensoryczna na co dzień”: ‘Wszystkie dzieci z problemami integracji sensorycznej potrzebują pomocy w nauce „czucia ciała”’.
Na jodze sensodze ćwiczymy także uważność i oddech, który relaksuje i jest świetnym narzędziem wyciszającym. Czy ćwiczenia oddechowe pomogą dziecku, które często wybucha gniewem? Oczywiście, że tak! Wspólnie uczymy się świadomego oddechu zwłaszcza w sytuacjach stresogennych.
Dodatkowo zajęcia jogi sensogi wzbogacone są o zabawy sensoryczne wspierające rozwój motoryki dużej i małej oraz planowanie motoryczne.