Joga sensoga

Latamy

Joga sensoga. Co to za „stwór”?

Na jogę patrzę oczami terapeuty sensorycznego. Chcę, żeby cały cykl zajęć opierał się na stymulacji zmysłów sensorycznych (układ dotykowy, układ przedsionkowy, propriocepcja-czucie własnego ciała i ruchu, słuch, wzrok, węch).

Zajęcia mają typowy charakter jogi, czyli bazują na opowieści/historyjce, w której wykonujemy konkretne asany. Aktywujemy tutaj wyobraźnię i kreatywność dzieci, które nie mają końca. Pamiętajmy o tym, że asany są świetnym źródłem stymulacji przedsionkowo-proprioceptywnej. Stymulują nie tylko układ przedsionkowy, ale również rozwijają koordynację i równowagę.

Asany będą rozwijać świadomość i schemat ciała, dlatego polecam zajęcia jogi wszystkim dzieciom z zaburzeniami sensorycznymi. Jak czytamy w książce Mari Borkowskiej i Kingi Wagh „Integracja sensoryczna na co dzień”: ‘Wszystkie dzieci z problemami integracji sensorycznej potrzebują pomocy w nauce „czucia ciała”’.

Na jodze sensodze ćwiczymy także uważność i oddech, który relaksuje i jest świetnym narzędziem wyciszającym. Czy ćwiczenia oddechowe pomogą dziecku, które często wybucha gniewem? Oczywiście, że tak! Wspólnie uczymy się świadomego oddechu zwłaszcza w sytuacjach stresogennych.

Dodatkowo zajęcia jogi sensogi wzbogacone są o zabawy sensoryczne wspierające rozwój motoryki dużej i małej oraz planowanie motoryczne.